Przeglądając różne strony w internecie, dotyczące ocieplania budynków można bardzo często natrafimy na informację, że cały system ociepleń powinien pochodzić od jednego producenta. Można zastanawiać się dlaczego i jakie to ma znaczenie? Przecież klej ma tylko kleić, styropian ma ocieplać, a tynk ma po prostu ładnie wyglądać, nadając elewacji budynku pożądany efekt wizualny. Czemu zatem nie kupić najtańszych produktów oferowanych na najbliższym składzie budowlanym, czy w hurtowni, skoro i tak wszyscy producenci mają obowiązek posiadać stosowne dokumenty potwierdzające dopuszczenie ich do stosowania w budownictwie?
Najczęściej stosowaną i zarazem najpopularniejszą metodą ocieplania ścian zewnętrznych budynków jest ETICS (External Thermal Insulation Composite System – inaczej, złożony system ociepleń ścian zewnętrznych) – w Polsce znany jako „metoda lekka mokra”. Metoda ta polega ona na przyklejeniu materiału izolacyjnego do ścian fasadowych, a następnie, po zabezpieczeniu go siatką elewacyjną zatopioną w kleju i zagruntowaniu powierzchni, na nałożeniu tynku cienkowarstwowego w wybranym przez inwestora kolorze i fakturze. Mamy więc zestaw produktów, z których każdy powinien i musi odpowiednio współpracować z innymi. Każdy z w wymienionych elementów pełni inną funkcję, a wszystkie razem muszą ze sobą współgrać tworząc całość na ścianach budynku. Przyjrzyjmy się więc bliżej zespołowi tych elementów.
Aby uzyskać wysokiej jakości klej, czy tynk, konieczne jest użycie kilku, a często nawet kilkudziesięciu składników. Każdy z nich może składać się z kolejnych kilku (lub kilkunastu) komponentów. Zmiana jednego składnika w recepturze komponentu wykorzystywanego w produkcji na przykład kleju do siatki może mieć ogromne znaczenie dla jego właściwości. Skąd zatem mamy mieć pewność, że położone na ścianie ocieplenie i poszczególne jego elementy, mają odpowiednią jakość? Tu właśnie mamy odpowiedź na pytanie - dlaczego system ociepleń od jednego producenta?
Producenci oferujący Kompletny System Ociepleń na bieżąco badają poszczególne surowce, których używają do produkcji swoich wyrobów. Każda zmiana komponentów jest najpierw weryfikowana w laboratoriach, a ich wpływ, na ostateczne właściwości produktów końcowych, regularnie kontrolowany. Ponadto zawsze oferują oni fachową pomoc doradców technicznych, a zamontowane ocieplenie może być objęte wieloletnią gwarancją – a takiej ochrony nie uzyskamy kupując poszczególne elementy systemu ociepleń pochodzące od różnych firm. Dobór poszczególnych składników systemu ociepleń i niewłaściwa aplikacja mogą mieć wpływ na niespełnienie przez system niektórych przepisów technicznych wynikających z odpowiednich ustaw i rozporządzeń, np. w zakresie rozprzestrzeniania ognia przez ściany lub odporności na uderzenia czy też izolacyjności cieplnej.
Pamiętajmy, że ocieplenie budynku to inwestycja na lata – niska cena, która może przemawiać za wyborem poszczególnych elementów izolacji, w żadnym wypadku nie zrekompensuje zalet wyboru systemu ociepleń pochodzącego od jednego – doświadczonego producenta. Ocieplając dom jednorodzinny metodą „nie systemową”, czyli kompletując najtańsze materiały, można zaoszczędzić na etapie inwestycji kilkaset złotych. Oszczędności te zostaną jednak szybko skonsumowane przez naprawy, które trzeba będzie w niedługim czasie wykonać lub przez dużo wyższe rachunki za ogrzewanie domu. Warto więc dokładnie policzyć czy groszowe oszczędności na etapie inwestycji nie przełożą się bardzo szybko na dodatkowe wysokie wydatki już na etapie zamieszkania i eksploatacji.
Więcej informacji na temat płyt styropianowych jak również systemu ociepleń można znaleźć na stronie www.termoorganika.pl
