Terminy, zobowiązania, płatności i cała lista spraw do załatwienia - budując dom musimy uzbroić się w cierpliwość i dobrze zaplanować kolejne kroki powstawania nieruchomości.

Dom nieodpowiedni na działkę
Działka i projekt domu muszą być do siebie odpowiednio dopasowane. Najważniejsze, by działka nie była zbyt wąska. Inwestor mając działkę, powinien wybrać projekt domu, który będzie odpowiadał wymogom prawa budowlanego. Wśród wielu projektów wybrać można nawet taki o szerokości mniejszej niż 16 m. W takim przypadku trzeba jednak pamiętać, że ściany graniczące z sąsiadującymi działkami powinny być pozbawione otworów okiennych i drzwiowych. Jeśli działka ma 16 metrów szerokości lub więcej i ściana posiada wymienione wcześniej otwory, od sąsiadującej działki należy zachować odległość 4 metrów, zaś w przypadku braku otworów okiennych i drzwiowych - 3 m.
Zmiany w dokumentacji
Już po rozpoczęciu budowy może się zdarzyć, że w zatwierdzonym projekcie domu inwestor chce wprowadzić pewne modyfikacje. W takim przypadku niezbędne będzie uzyskanie pisemnej decyzji nt. zmiany pozwolenia na budowę. Modyfikacja powinna być także skonsultowana z autorem projektu, który powinien wydać zgodę na wprowadzenie jej w życie.
>>> Najczęstsze błędy przy budowie domu - część I
Źle oszacowane terminy
Z każdym wykonawcą powinna być podpisana odpowiednia umowa, zawierająca informacje nt. szczegółów powstawania domu, kosztów, jakie pokryje inwestor i dokładnych terminów postępu prac. Zły harmonogram może prowadzić o opóźnień lub zastojów.
Brak tablicy informacyjnej
Jedna z ważnych formalności przy budowie domu - tablica informacyjna. Do jej umieszczenia na terenie powstawania domu zobowiązany jest kierownik budowy. Tablica informacyjna powinna zawierać takie informacje, jak: rodzaj przeprowadzonych robót i adres, gdzie odbywa się budowa; nr pozwolenia na budowę i dane dotyczące organu nadzoru budowlanego; dane firmy wraz z numerem telefonu inwestora, wykonawcy, kierownika budowy i robót; numery alarmowe oraz numer okręgowego inspektora pracy. W przypadku braku zamieszczenia tablicy informacyjnej, kierownik budowy może ponieść konsekwencje w postaci grzywny lub utraty uprawnień budowlanych.
>>> Najczęstsze błędy przy budowie domu - część II
Błędy w umowie z wykonawcą
Każdą umowę warto przeanalizować kilkukrotnie, tym bardziej, jeśli dotyczy ona tak dużej inwestycji jak budowa domu. Podstawą jest określenie terminów i płatności (i sposób rozliczenia) za wykonane prace, a także niezwykle istotną kwestią, jaką jest zakup materiałów budowlanych. Im więcej szczegółów co do trwającej wiele miesięcy współpracy, tym lepiej. Gotowy dokument najlepiej jest skonsultować z prawnikiem, który dokładnie przyjrzy się umowie i wskaże budzące wątpliwości fragmenty.
Hanna Hylińska