Budowa domu łączy się zwykle z dużymi emocjami i nerwowością inwestorów. Tyle rzeczy do przemyślenia, tyle spraw do załatwienia, a to wszystko za zgromadzone oszczędności lub pieniądze pożyczone od banku. Jak budować, żeby nie zwariować?

W drugiej części cyklu poruszamy kolejne kwestie, mające na celu pomóc budującym uniknąć kilku błędów. Przeczytaj także część I.
Błędne oszacowanie kosztów budowy domu
Oszacowanie kosztów to jeden z pierwszych etapów planowania budowy domu. Budżet powinien być liczony z nawiązką, ponieważ zawsze pojawiają się koszty, które zaskakują inwestorów. Podobnie z urządzeniem domu, choćby w wersji oszczędnej, gdy poszczególne pomieszczenia będą wykańczane już w trakcie mieszkania.
Źli fachowcy i ekipa budowlana
Dobra ekipa budowlana to skarb. Niestety stereotypowy obraz budowlańca jest wciąż obecny. Najlepiej byłoby zatrudnić ekipę z polecenia, która nie tylko nie zawiodłaby swoich pracodawców, ale także wykonałaby swoją pracę sumiennie i rzetelnie.
>>> Najczęstsze błędy przy budowie domu - część I
Zły dobór materiałów
Cena materiałów budowlanych może rzutować na ich jakość. Kupując materiały po kosztach, najtańsze lub nieprzemyślane, w przyszłości w stojącej już nieruchomości mogą ukazać się ich defekty. Dlatego produkty potrzebne do budowy domu nie mogą być przypadkowe lub wybrane na szybko. Aby produkt był dobry jakościowo, a w przypadku nieruchomości mającej służyć przynajmniej kilkadziesiąt lat jest to kluczowa kwestia, niestety będzie musiał odpowiednio kosztować. Jeśli jednak inwestor zamierza wybudować dom po kosztach, warto się zastanowić, czy taka inwestycja w ogóle ma sens.
Nieterminowe płatności
Jeżeli inwestor będzie zalegał z płatnościami swoim wykonawcom, budowa domu może nie tylko się wydłużyć, ale nawet może zostać przerwana. Umowa pomiędzy inwestorem a fachowcami czy ekipą budowlaną wskazuje koszty prowadzenia i powstawania kolejnych etapów inwestycji, a także honorarium, jakie za wykonaną pracę powinno zostać wypłacone. Jeśli nastąpi poślizg lub przerwanie płatności, trzeba liczyć się z konsekwencjami, do których może zaliczać się także konieczność opłacenia kar za przekroczenie terminu wypłaty wynagrodzenia.
>>> Najczęstsze błędy przy budowie domu - część III
Brak konsultacji z architektem
Zmiany w projekcie domu już po rozpoczęciu jego budowy w niektórych przypadkach są możliwe, jednak każdorazowo powinny być konsultowane z architektem. Wychodzenie poza ramy zatwierdzonego projektu domu mogą skutkować nie tylko wybudowaniem domu niezgodnego z planem, ale także absurdami konstrukcyjnymi.
Hanna Hylińska