Zasada budowy pierwszego domu na sprzedaż, a dopiero drugiego dla siebie ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Nie każdego jednak stać na takie “próby”, a i lepiej założyć, że już ta pierwsza budowa będzie właśnie tą wymarzoną. Jak przygotować się do budowy domu? Na co uważać? Jakie błędy zdarzają się najczęściej? Przyjrzyjmy się kilku poradom, które pomogą przejść przez etapy stawiania nieruchomości możliwie bezstresowo.

Brak oszacowania zdolności kredytowej
Błąd dotyczący osób budujących dom za pieniądze z kredytu hipotecznego. Marzenia marzeniami, ale dom sam się nie postawi, a tym bardziej sam za siebie nie zapłaci. Twardo stąpając po ziemi, na długo przed wbiciem pierwszej łopaty, konieczne będzie oszacowanie zdolności kredytowej i znalezienie odpowiedniego banku, który pożyczy sporą kwotę na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Co oznacza “odpowiedni bank”? Przede wszystkim taki, który udzieli możliwie taniego kredytu na przejrzystych warunkach. Dopiero wiedząc, na jaką kwotę kredytu inwestor może liczyć, możliwe jest przystąpienie do wyboru projektu domu i planowanie jego budowy.
Nieodpowiedni projekt domu
Plany powoli zaczynają nabierać kształtów, gdy dochodzi do wyboru projektu domu. To jednak fundament całego przedsięwzięcia, który trzeba dobrze przemyśleć. Jaka powierzchnia? Czy decydować się na piwnicę? Dom parterowy czy piętrowy? Projekt tradycyjny, a może nowoczesny? Pytań jest wiele, a im więcej inwestor zada ich sobie przed ostatecznym wyborem, tym mniej nerwów i wątpliwości w przyszłości.
>>> Najczęstsze błędy przy budowie domu - część II
Brak harmonogramu
Harmonogram stanowi plan, dzięki któremu możliwe jest kontrolowanie i weryfikowanie postępu prac w powstającym domu. Jest on ważny także pod kątem weryfikacji wydatków i rozliczania z postępów prac ekipy budowlanej.
Brak dziennika budowy
Dziennik budowy to "dowód osobisty" domu. Dokument ten jest niezbędny przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy nieruchomości. Brak posiadania dziennika może skutkować odpowiedzialnością karną w postaci grzywny, a w szczególnych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności. Zamawiając projekt domu dziennik budowy dołączany jest bezpłatnie.
Rozpoczęcie budowy przed dopięciem formalności
Aby rozpocząć budowę, obecnie należy zgłosić ją wraz z projektem budowlanym w urzędzie. Uproszczone procedury obejmują rezygnację z obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, oświadczenia o warunkach przyłączenia do sieci kanalizacyjnych, wodociągowych, gazowych, cieplnych, telekomunikacyjnych czy prośby o dostęp do drogi publicznej.
Jeśli zgłoszenie nie budzi wątpliwości urzędu, inwestor będzie mógł rozpocząć budowę już po 30 dniach od momentu złożenia dokumentu. Czytaj więcej…
Zła technologia budowy domu
Konsekwencja w wyborze technologii jest niezwykle istotna. Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie prac inwestor dokonuje zmiany w kwestii realizacji - np. zakładany w planach dom murowany bez odpowiednich zmian zostaje zastąpiony domem drewnianym.
Hanna Hylińska