AKTUALNOŚCIKiedy może być za późno na kredyt hipoteczny?
15.10.2013
Dla banku klientem idealnym jest osoba młoda, zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony z niemałym wynagrodzeniem. Doskonale, jeśli dodatkowo będzie rzetelnym kredytobiorcą z oszczędnościami. Na budowę domu często decydują się jednak osoby w średnim wieku, świadomie podejmujące decyzję o własnej nieruchomości. Co, jeśli jeden z wymienionych kryteriów – wiek kredytobiorcy, będzie stanowił dla banku powód do odmowy udzielenia kredytu?
Oceniając maksymalny wiek osoby, która może zaciągnąć
kredyt, bank do aktualnego w momencie składania wniosku wieku doda liczbę lat,
przez które zobowiązanie ma być spłacane. Jeśli trzydziestolatek zamierza
pożyczyć pieniądze na trzydzieści lat, instytucja założy, że kredyt zostanie
spłacony, gdy osoba z którą została podpisana umowa, ukończy sześćdziesiąt
wiosen.
Pożegnanie z kredytem
tuż po siedemdziesiątce
Najczęściej zakładaną przez banki granicą wieku jest 70 lat. Bywają
jednak i takie instytucje, które na spłatę ostatniej raty zobowiązania zezwolą
osiemdziesięciolatkowi. Do tej grupy należą Alior Bank, Bank BPH, Bank
Pocztowy i Getin Noble Bank.
Źródło: banki.
Maksymalny limit
wiekowy w bankach
Każdy bank, który oferuje kredyt hipoteczny, określa górną
granicę wieku kredytobiorcy w dniu spłaty całego zobowiązania. Oczywiście
istnieje możliwość wcześniejszej spłaty długu, jednak początkowo instytucja weźmie pod
uwagę scenariusz uwzględniony w umowie kredytowej.
Niektóre banki oferują dodatkowe wyjście, jeśli wskazany w regulaminie wiek zostanie przekroczony. Przyszły kredytobiorca może bowiem zdecydować się na ubezpieczenie na życie, stanowiące zabezpieczenie dla instytucji. Warto jednak dobrze przekalkulować tę opcję – koszt ochrony uzależniony jest od banku i może się okazać, że inna instytucja zaoferuje atrakcyjniejsze warunki całego zobowiązania.
Dlaczego limit
wiekowy ma znaczenie dla kredytobiorcy?
Choć często nieracjonalne wydaje się zaciąganie kredytu, którego spłata sięgnie starości, to wielu kredytobiorców decyduje się właśnie na podpisanie umowy z bankiem na 20 czy 30 lat. Jeśli taki dokument podpisuje czterdziestolatek, w części banków może nawet nie mieć możliwości złożenia wniosku kredytowego. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli klient będzie chciał skrócić okres kredytowania, by dostosować się do warunków danej instytucji, automatycznie wzrośnie rata comiesięcznego zobowiązania, a to wpłynie na wyliczenie zdolności kredytowej.
Rozwiązaniem dla nieco starszego inwestora będzie albo
wybranie banku, który zgodzi się na pożyczenie pieniędzy na długi okres, albo
zmiana planów i zdecydowanie się na budowę domu, który nie obciąży zanadto
domowego budżetu i zmniejszy ryzyko niespłacenia wysokiego zobowiązania w
dalekiej przyszłości.
Hanna Hylińska |
![]() BLOG ROKU - LAUREACIVIII edycja martka - Agatka II trend VII edycja berrymonika78 - Agatka II VI edycja dziubson - Lenka V edycja anka32 - Jaś II IV edycja dzusti - Agatka II III edycja moja-sojka - Sójka II bez garażu II edycja mattis - Bażant I edycja jagodzianka - Bażant II NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANENAJNOWSZE BLOGI![]() |
Serwis mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies