AKTUALNOŚCICzy energooszczędny dom naprawdę się opłaca?
17.01.2013
Pożegnaliśmy program „Rodzina na swoim”, jednak niebawem kolejne dopłaty dla osób, które zaciągną kredyt hipoteczny. Najprawdopodobniej z początkiem 2014 r. wystartuje „Mieszkanie dla młodych”, a szybciej - bo już w najbliższych miesiącach - ruszą dopłaty do budownictwa energooszczędnego. Osoby myślące o domu mogą liczyć tylko na dotacje z drugiego programu. Nasuwa się jednak pytanie – czy w ogóle opłaca się czekać na te dopłaty?
![]() Dom energooszczędny jest droższy od standardowego o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Wszystko zależy od stopnia energooszczędności i materiałów, które w czasie stawiania nieruchomości zostaną wykorzystane. Jak w przypadku każdej inwestycji – wydać można horrendalnie wysokie sumy, lub wręcz przeciwnie – dom można wybudować i wykończyć oszczędnie, korzystając ze średniej jakości materiałów zakupionych po okazyjnych cenach. Mimo wszystko ci, którzy chcą dbać o środowisko i liczą na możliwość odzyskania zużywanej energii, muszą się nastawić na wysokie koszty, a dopłaty do tego stylu życia to tylko kropla w morzu potrzeb. Co trzeba zrobić, by być energooszczędnym? Poszczególne elementy budowy domu obejmują materiały spełniające określone kryteria, a dotyczą one zakupu i montażu:
Aby inwestor mógł się ubiegać o dotacje do domu energooszczędnego, trzeba będzie uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, dowodzące spełnienia wszelkich, także poprzez użyte materiały – narzuconych norm. Długa droga przez formalności to po pierwsze - możliwość złożenia wniosku o dotacje, a po drugie – osiągnięcie tego, czego cała sytuacja dotyczy, czyli oszczędzenia energii. Pozostaje jednak pytanie, czy po podliczeniu wszelkich kosztów związanych z wydatkami na energooszczędność, mieszkańcy zdążą odczuć różnicę w rachunkach i w rzeczywistości będą wydawać mniej, niż sąsiad mieszkający w standardowym domu. Czas to pieniądz, a budowa trwa Dla większości inwestorów liczy się to, co na bieżąco muszą wydawać. Postanowienia dotyczące oszczędzania czy zakupu specjalnych materiałów w zestawieniu z rzeczywistością przegrywają, jeśli gospodarstwo stawiające dom nie ma sporych oszczędności, lub oszacowało koszt budowy z dużym zapasem. Ważna jest także liczba domowników oraz powierzchnia nieruchomości. Wielki dom, który zamieszkują trzy osoby w efekcie może generować na tyle wysokie koszty, że jakikolwiek zwrot zajmie parokrotnie więcej czasu, niż w przypadku dopasowanej do liczby członków rodziny nieruchomości. Tym bardziej budowę energooszczędnego domu trzeba przemyśleć, bo wydanie kilkunastu czy nawet kilkuset tysięcy złotych więcej już w porównaniu ze standardowym domem już na początku budowy jest odważną decyzją, a same dopłaty sięgające 50 tysięcy złotych brutto mogą być kuszące, choć kompletnie niewystarczające na pokrycie nawet części prac. Komentarz Tomasza Pisaniaka, architekta i członka zarządu pracowni Dom Dla Ciebie:
Hanna Hylińska Redaktor Bankier.pl *Źródło: NFOŚiGW |
![]() BLOG ROKU - LAUREACIVIII edycja martka - Agatka II trend VII edycja berrymonika78 - Agatka II VI edycja dziubson - Lenka V edycja anka32 - Jaś II IV edycja dzusti - Agatka II III edycja moja-sojka - Sójka II bez garażu II edycja mattis - Bażant I edycja jagodzianka - Bażant II NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANENAJNOWSZE BLOGI![]() |
Serwis mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies