AKTUALNOŚCIJak wybrać projekt domu? Poradnik krok po kroku
16.02.2019
Od czego zacząć, by dobrze wybrać projekt domu – określenia docelowej powierzchni, liczby domowników, stylu, w jakim ma być wybudowany? Kryteriów jest mnóstwo, dlatego trzeba przyjąć najistotniejsze reguły, których przy wyborze projektu będziemy się trzymać. Zważywszy na kilkanaście tysięcy projektów domów dostępnych na rynku, analiza i przyjrzenie się całej ofercie jest niemożliwe, stąd konieczne jest określenie najważniejszych cech, które dom musi posiadać.
Najważniejsze: działka i kwestie formalne
Jako pierwsze musimy wiedzieć, gdzie dom będzie budowany, bowiem jest wiele czynników, które mogą spowodować, że wymarzony projekt domu nie będzie „pasował” do działki, na której chcemy go wybudować. Musimy zatem znać jej położenie (także w stosunku do stron świata i drogi dojazdowej), powierzchnię, kształt, otoczenie, teren, a także uzbrojenie.
Niezmiernie ważne są również formalności, czyli warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. WZ, czyli właśnie warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania terenu pozwoli na określenie architektury i samego postawienia nieruchomości.
Budowa domu na kredyt czy za gotówkę?
Bardzo ważne jest także finansowanie, czyli to, jakimi środkami chcemy wybudować dom. Jeśli chcemy korzystać w jakimś stopniu (uwzględniając obowiązkowy wkład własny wymagany przez banki), konieczne jest sprawdzenie zdolności kredytowej. Jeśli w całości zamierzamy wybudować dom ze zgromadzonych środków, także konieczne jest określenie, na jaką nieruchomość i jaki standard wykończenia możemy sobie pozwolić. W jednym i drugim przypadku musimy ocenić, w jakim stopniu chcemy wykończyć dom, wyposażyć go i zainwestować w jego najbliższe otoczenie (jak np. ogród czy ogrodzenie, które śmiało pochłoną kilkadziesiąt tysięcy złotych).
Budowa dużego czy małego domu? A może złoty środek?
Wiedząc, na jaki dom pod względem działki możemy sobie pozwolić, a także jakie mamy możliwości finansowe, możemy przystąpić do przyjemniejszej strony poprzedzającej budowę, jaką jest wybór projektu domu – póki co zwracając uwagę w szczególności na powierzchnię. Na początek trzeba określić, ile osób w domu zamieszka, aby zaplanować pokój dla każdego członka rodziny (rozwiązanie optymalne), a do tego, w razie potrzeby pokoje gościnne lub pomieszczenia takie jak gabinet czy garderoba. Trzeba pamiętać, że sama budowa o jedno, ale duży dom (przewyższający potrzeby domowników) będzie generował wyższe koszty eksploatacji w przyszłości.
Układ domu i architektura
W zależności od kwestii formalnych (opisanych wyżej) i potrzeb gospodarstwa domowego względem powierzchni domu, kolejną kwestią do ustalenia jest układ – czy dom ma być piętrowy, czy parterowy, z podpiwniczeniem, użytkowym poddaszem? Otwartą kuchnią czy osobnym każdym pomieszczeniem? Do tego styl domu – nowoczesny, klasyczny? W jakiej będzie kolorystyce (pamiętając o wymogach formalnych, które mogą nas w tym względzie ograniczyć), co będzie go wyróżniać?
>>> Przeczytaj także: Szare wnętrze – eleganckie i praktyczne rozwiązanie w aranżacji domu Trzeba także zastanowić się nad technologią, w jakiej dom ma być wybudowany oraz nad samą konstrukcją. Możemy mieć na uwadze dom drewniany, murowany lub inne, dostępne na rynku technologie. W dużej mierze wybór wpłynie na czas realizacji budowy i związane z tym koszty, dlatego dobrze dokładnie przyjrzeć się dostępnym rozwiązaniom i podjąć przemyślaną decyzję.
Wnętrze domu – instalacje
Komfort życia mieszkańców i koszty związane z eksploatacją w dużej mierze zależą od instalacji wewnętrznych, na które się zdecydujemy. Chodzi tu między innymi o wielkość kotłowni i rodzaj ogrzewania.
W tym momencie możemy się także zastanowić, w jaki sposób w perspektywie lat moglibyśmy zmniejszyć zużycie energii, co uczyni dom ekologicznym i przełoży się na zmniejszenie kosztów.
Wykończenie domu – samodzielnie czy z pracownią w opcji „pod klucz”?
Jeszcze kilka słów o wnętrzu domu, jednak z zupełnie innej strony. Aranżacji przestrzeni możemy podjąć się sami, dobierając odpowiednie materiały, meble, dodatki, lub przekazać ją w ręce profesjonalnej firmy. W obu przypadkach warto dokonać kalkulacji, bowiem wbrew pozorom może się okazać, że wykończenie wnętrza domu na własną rękę wcale nie musi być dużo tańsze – pracownie często oferują w cenie wykończenia za metr kwadratowy zakup materiałów i fachowców, a także kontrolę nad przebiegiem wykonywanych prac. Na pewno nie zaszkodzi wycenić każdej z opcji.
Indywidualny projekt domu
Choć pracownia Dom Dla Ciebie oferuje projekty dostosowane do oczekiwań każdego inwestora, istnieje także możliwość stworzenia indywidualnego projektu, we współpracy z architektem. Wybierając takie rozwiązanie, otrzymamy gotowy projekt domu uszyty dokładnie na miarę naszych potrzeb.
|
![]() BLOG ROKU - LAUREACIVIII edycja martka - Agatka II trend VII edycja berrymonika78 - Agatka II VI edycja dziubson - Lenka V edycja anka32 - Jaś II IV edycja dzusti - Agatka II III edycja moja-sojka - Sójka II bez garażu II edycja mattis - Bażant I edycja jagodzianka - Bażant II NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANENAJNOWSZE BLOGI![]() |
Serwis mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies