AKTUALNOŚCIPlusy i minusy domów parterowych, piętrowych i z użytkowym poddaszem..
23.03.2018
Na wybór domu pod względem ilości kondygnacji może mieć wpływ wiele czynników: - wielkość domu i środki finansowe, którymi dysponujemy. Mały dom parterowy jest najtańsza opcją, bo odpadają koszty schodów i często stropu użytkowego. Jednak przy powierzchni użytkowej ok. 120 m2 koszty budowy mogą się wyrównywać, a nawet przechylać na korzyść domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych. Im większa powierzchnia tym lepiej finansowo wypadają domy piętrowe jak dowodzi wiele portali o tematyce budowlanej, projektowej oraz finansowej.
- struktura wiekowa przyszłych mieszkańców domu oraz preferencje. Wielkość rodziny i wiek poszczególnych jej członków to jeden z najważniejszych aspektów podjęcia decyzji. Rodziny z małymi dziećmi i seniorami na pewno chętniej wybiorą dom parterowy. - zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obowiązującego dla naszej działki. MPZP często narzuca ilość kondygnacji. Często określony w tym dokumencie duży minimalny kąt dachu może spowodować, że opłacalne będzie wykorzystanie przestrzeni na poddaszu na kondygnację użytkową.
- kształt i wielkość działki - na działkach wąskich i małych zmuszeni będziemy do postawienia domu z co najmniej dwiema kondygnacjami, aby zmieścić się z całą funkcją a przy tym zachować wszelkie zapisane w przepisach wymagane odległości od granicy z sąsiadami. - rodzaj gruntu - zdarza się czasem, że grunt, na którym chcemy postawić dom należy wymienić - moga to być bardzo duże koszty - wówczas może okazać się, że opłacalne będzie, aby powierzchnia zabudowy domu była jak najmniejsza, aby zmniejszyć koszt robót ziemnych. Rozsądne jest w takim przypadku przeniesienie części funkcji pomieszczeń nieużytkowych na kondygnację podziemną i wykorzystując konieczną klatkę schodową zdecydować się na dwie kondygnacje powyżej. - warunki lokalne - to w jakim otoczeniu będziemy stawiać nasz dom jest bardzo ważnym aspektem determinującym jego wysokość. Może się bowiem okazać, że zacienienie naszej działki przez sąsiadów lub układ jej w stosunku do stron świata wymusi postawienie domu piętrowego aby nasłonecznić jak najwięcej pomieszczeń.
Pamiętajmy, że to w jakim domu będziemy mieszkać jest sprawą indywidualną i zależy od tego jaki aspekt wyboru jest dla nas decydujący. W ostatnich latach spadło nieco zainteresowanie domami parterowymi jest to prawdopodobnie efekt drożejacych terenów pod budowy i wydzielenia coraz mniejszych działek oraz zapisów miejscowych planów.
opracowała arch. mgr inż. Maja Klimowicz Pracownia Archeco - DomDlaCiebie.com.pl
|
![]() BLOG ROKU - LAUREACIVIII edycja martka - Agatka II trend VII edycja berrymonika78 - Agatka II VI edycja dziubson - Lenka V edycja anka32 - Jaś II IV edycja dzusti - Agatka II III edycja moja-sojka - Sójka II bez garażu II edycja mattis - Bażant I edycja jagodzianka - Bażant II NAJCZĘŚCIEJ ODWIEDZANENAJNOWSZE BLOGI![]() |
Serwis mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies