Zobacz nasz kanał na YouTube

LOGOWANIE

Login:
Hasło:
Statystyki mojdomdlaciebie.pl
Liczba blogów:
226
Liczba postów:
2031
Liczba komentarzy:
3085
Aktualnie zalogowanych:
0
 

AKTUALNOŚCI

Elementy składowe instalacji podtynkowej
26.04.2010
 

Właściwy dobór wszystkich elementów systemu podtynkowego z oferty firmy Deante.


Najczęściej spotykanymi elementami instalacji podtynkowej są:


  • Bateria podtynkowa - serce instalacji. Wyróżniamy baterie umywalkowe, wannowe i natryskowe. Ze względu na rosnącą popularność w niniejszym opracowaniu mowa jest o bateriach wannowych i natryskowych.  Są one montowane przy wannie lub kabinie prysznicowej. Składają się zazwyczaj z dwóch elementów: podtynkowego i natynkowego. W ścianie montowany jest mechanizm sterujący wypływem wody, na zewnątrz widoczna jest dźwignia baterii wraz z ozdobną maskownicą. Wyróżniamy dwa rodzaje baterii podtynkowych ze względu na funkcjonalność:

    bateria_bez_przelacznika.jpg

    • bez przełącznika natrysku - pozwalają podłączyć jeden element instalacji np. głowicę deszczową. Ten typ baterii najczęściej stosowany jest do natrysków.

    bateria_z_przelacznikiem.jpg

    • z przełącznikiem natrysku - pozwala na podłączenie dwóch elementów
      instalacji, np. głowicę deszczową i wylewkę wannową.

Aby można było wygodnie korzystać z baterii powinna być ona zamontowana w odpowiedni sposób. Po pierwsze wysokość - nie może być ani za wysoko, ani za nisko. Przyjmuje się, iż dla baterii natryskowej odległość od podłoża powinna wynosić około 110 cm. Dla baterii wannowej to około 20 cm powyżej rantu wanny. Jak już wcześniej pisaliśmy armatura w większej części jest umieszczona w ścianach i suficie. Dotyczy to również baterii. Aby móc ją zamontować w ścianie należy wykonać wnękę o głębokości od 6 do 12 cm w zależności od modelu baterii. W tak wykonanej wnęce zostanie umieszczona część podtynkowa. Część ta jest montowana bezpośrednio do rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Można dodatkowo wzmocnić mocowanie poprzez przykręcenie baterii do ściany lub stelaża za pomocą śrub. Służą do tego specjalne otwory (tzw. „uszy") będące integralną częścią mosiężnego odlewu korpusu baterii. Element natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian.


  • Głowice i główki natryskowe. Głowicę lub główkę  natryskową dobieramy, kierując się najczęściej jej wyglądem oraz tym, czy pasuje do wybranej przez nas baterii podtynkowej lub też drążka natryskowego. Pod pojęciem głowic natryskowych rozumiemy najczęściej głowice typu „deszczownie" , czyli głowice jednofunkcyjne o dużych rozmiarach. Tego typu deszczownie wykonane są najczęściej z mosiądzu lub z tworzyw sztucznych. Ciężko jest jednak na pierwszy rzut oka stwierdzić z jakiego materiału zbudowana jest deszczownia, ponieważ

    glowica_natryskowa.jpg
    zarówno tworzywa sztuczne jak i mosiądz wykańczane są tak samo, najczęściej w kolorze chromu, satyny lub inoxie. Dopiero po ciężarze i dotyku możemy upewnić się z jakiego materiału wykonany jest konkretny produkt. Bardziej eleganckim i droższym, ale także i trwalszym rozwiązaniem jest deszczownia wykonana z mosiądzu. Są dwa trendy w projektowaniu takich głowic. Pierwszy - minimalistyczny, w którym projektanci stosują chętnie geometryczne kształty, o prostej, eleganckiej formie oraz retro, nawiązujący do stylowych deszczowni z początku wieku, często w wykończeniu starego złota lub brązu antycznego. Wadą dużych mosiężnych głowic jest przede wszystkim ich ciężar. Należy zadbać o ich stabilne i bezpieczne zamocowanie ( przy bardzo dużych rozmiarach głowic konieczne jest zastosowanie nawet kilku miejsc montażu). Częstym problemem przy dużych deszczowniach jest także tzw. efekt kapania. Po zakończonej kąpieli woda, która napłynęła do głowicy, na skutek grawitacji pomału skapuje do brodzika, aż do całkowitego opróżnienia głowicy. W zależności od pojemności wodnej deszczowni jest to dosyć długi i denerwujący proces. Aby proces ten przyspieszyć zaleca się po zakończonej kąpieli potrząsnąć głowicą, aby szybciej opróżnić ją z wody. Można także zdecydować się na zakup głowicy o tzw. „szybkim czasie reakcji". Są to głowice, które ze względu na swoją konstrukcję mają mniejszą pojemność wodną. Szybciej więc napełniają się wodą oraz znacznie szybciej reagują na zatrzymanie jej dopływu.


Kiedy dokonamy już wyboru estetycznego, warto zastanowić się także nad funkcjonalnością wybranego modelu. Biorąc pod uwagę ten parametr, należy wybrać główkę natryskową wielofunkcyjną. Wybór taki zwiększa komfort kąpieli, możemy bowiem wybierać z kilku rodzajów strumieni (np. deszczowy, masujący, miękki) i zmieniać je w zależności od potrzeb. Najczęściej stosowane jest pięć rodzajów strumieni:


  • Strumień deszczowy
    Orzeźwia, odświeża i ożywia ...
    Delikatny, rozłożysty deszcz w postaci cienkich strużek wody wydobywających się z kilkudziesięciu dysz o małej średnicy. Doskonały do codziennej, orzeźwiającej i wzmacniającej kąpieli.
  • Strumień hydromasaż
    Regeneruje, pobudza, usuwa zmęczenie ...
    Wbudowany w słuchawkę wirnik zagęszcza wodę oraz pulsacyjnie wyrzuca ją w kilku silnych strugach. Strumień masuje skórę oraz zmęczone obolałe mięśnie i działa na nie regenerująco. Dzięki sile strumienia kąpiel staje się mocno pobudzająca, dodatkowo hartując ciało i ducha.
    Strumień hydromasaż
  • Strumień miękki
    Relaksuje, odpręża, uspokaja ...
    Woda zmieszana z powietrzem łagodnie wypływa z otworów o dużej średnicy w postaci kilku miękkich strumieni. Delikatnie dotykając skóry, opływa ciało zmywając z niego zmęczenie i napięcie psychiczne nagromadzone w ciągu dnia. Doskonały do długich kąpieli relaksujących, a także do mycia włosów.
    Strumień 
miękki
  • Strumień mgiełka wodna
    Nawilża skórę, zrasza, chłodzi, relaksuje ...
    Subtelny strumień rozpylonych cząsteczek tworzących mgiełkę wodną. Doskonały do nawilżania skóry twarzy i całego ciała.
    Strumień 
mgiełka wodna
  • Strumień mieszany
    Kombinacja podstawowych strumieni możliwa jest do uzyskania poprzez ustawienia słuchawki w pozycjach pośrednich. Zapewniają możliwość dodatkowego wyboru siły i rodzaju strumieni według upodobań.
    Strumień 
mieszany


Ze względów użytkowych warto także zwrócić uwagę na sposób przełączania funkcji. Najczęściej główki wielofunkcyjne mają wystający poza obręb główki przełącznik lub też zmiana funkcji następuje poprzez obrót główki. Wyboru strumienia można dokonywać na podstawie zaznaczonych na główce, w postacie graficznej, poszczególnych funkcji lub na podstawie tzw. kliku, czyli dźwięku jaki słyszymy przy zmianie funkcji i przeskoczeniu z jednej funkcji na następną. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ ciężko jest odczytać małe symbole graficzne np. podczas mycia głowy, gdy woda z pianą spływa nam na oczy...


Głowice i główki natryskowe montujemy najczęściej na wysokości 170 - 180 cm nad brodzikiem. Jest to jednak uzależnione przede wszystkim od wysokości osób korzystających z prysznica. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie wylewki do głowicy lub główki natryskowej na wysokości ok. 10 - 15 cm ponad głową najwyższej z nich.


Wylewki, dysze i przyłącza kątowe zestawu natryskowego.
Rodzaj i rozmieszczenie pozostałych elementów, takich jak wylewki, słuchawki prysznicowe lub dysze do hydromasażu ustalamy, kierując się miejscem montażu baterii podtynkowej i potrzeb użytkowników. Zestawy podtynkowe mogą być mniej lub bardziej rozbudowane w zależności m.in. od tego, czy montować je będziemy w kabinie natryskowej, czy też nad wanną.


Elementem uzupełniającym do systemów podtynkowych jest m.in. system dysz do masażu całego ciała. Hydromasaż to jedna 

hydromasaz.jpg

z najstarszych naturalnych metod leczenia, która oprócz walorów zdrowotnych ma także doskonałe właściwości kosmetyczne. Masaż wodny uzyskiwany przy użyciu dysz natryskowych to w zależności od rodzaju strumienia typowy masaż biczowy, skierowany na określony odcinek ciała np. kręgosłup i jego okolice lub też masaż rozluźniający i pobudzający skierowany na bolące miejsca i napięte mięśnie. Aby uzyskać efekt masażu pobudzającego krążenie    i dodatkowo dotlenić skórę zaleca się stosować naprzemiennie zimne i ciepłe strumienie wody. Dysze natryskowe wykonane mogą być z mosiądzu (1-funkcyjne) lub też plastiku (wielofunkcyjne), w wykończeniu najczęściej chromowym.

Ważne jest, aby wyposażone były w system anti-calc, co znacznie ułatwi nam ich czyszczenie, a w efekcie przedłuży ich żywotność. Każda z nich musi także posiadać rozetki maskujące miejsce przyłącza do ściany. Oprócz dysz możemy zamontować różnego kształtu wylewki ścienne lub wannowe. Do wylewki ściennej zamocowanej nad głową użytkownika mocujemy główki lub głowice natryskowe opisanej powyżej. Wylewki wannowe mocuje się, jak sama nazwa wskazuje, nad wanną w celu napełniania ją wodą lub też można zamocować je w kabinie natryskowej na wysokości kolan w celu np. łatwiejszego mycia stóp.

Ich kształt oraz długość dobieramy, kierując się naszymi indywidualnymi gustami i potrzebami, najczęściej jednak wzornictwem baterii podtynkowej. Jeśli dodatkowo chcemy korzystać ze słuchawki natryskowej konieczne jest zamontowanie zestawu natryskowego dobranego stylistycznie do baterii lub też przyłącza kątowego wraz z uchwytem na słuchawkę. W tym drugim przypadku mamy dwie możliwości wyboru.

Po pierwsze montujemy przyłącze kątowe doprowadzające wodę do węża oraz uchwyt na ścianie na słuchawkę. W drugim przypadku stosujemy rozwiązanie 2 w 1 i montujemy przyłącze kątowe zintegrowane od razu z uchwytem, co nam ogranicza ilość koniecznych otworów w ścianie.

przylacze_katowe_z_uchwytem.jpg

Autorzy artykułu:
Anna Pawlak            Dominik Frasunkiewicz
Product Manager            Product Manager      

Załóż bloga | Zaloguj się | Strona główna | BLOGI | Projekty domów | Pomoc | Regulamin | Polityka cookies | Kontakt
Sprzedaż projektów domów - Dom Dla Ciebie
Copyrights 2008-2009 © Archeco Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
X

Serwis mojdomdlaciebie.pl korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez mojdomdlaciebie.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ